Czym w ogóle jest leasing

Jest to umowa, którą zawierają między sobą przedsiębiorca potrzebujący jakiegoś środka trwałego i firma leasingowa, która jest w stanie go sfinansować. Cała procedura jest szybka i bezproblemowa. Formalności ograniczane są do niezbędnego minimum. Wszystko dzieje się dlatego, że firmy leasingowe bardzo mocno walczą o każdego klienta. Dodatkowo, bardzo często dostępne są inne atrakcyjne bonusy i pakiety sprawiające, że finansowanie leasingowe jest jeszcze łatwiejsze i jeszcze bardziej bezproblemowe. Warto tutaj wspomnieć o opcjach takich jak leasing wysokiej raty i leasing niskiej raty. To coś, co zostało wprowadzone po zaobserwowaniu trendu wśród leasingobiorców – nie każdy z nich bowiem chce po skończonej umowie leasingowej wykupować środek trwały. A jeśli nie chce tego robić to zapewne nie chce także spłacać dużej jego części. O tym więcej za chwilę. Natomiast póki co powiedzmy sobie, co potrzebne będzie aby wziąć leasing. Dane firmy to pierwsza rzecz, dzięki której przedstawiciel leasingowy będzie mógł stworzyć wstępne kalkulacje. Jeśli będą one satysfakcjonujące dla klienta to przechodzi się do sprawozdania majątkowego, PIT-u za rok poprzedzający i wykazu obrotów w obecnym roku. Jeśli wszystko jest OK, to nie pozostaje nic innego jak zawrzeć umowę leasingową. Warto także przetestować sprzęt poleasingowy, jak np. samochody ciężarowe poleasingowe.

Niesamowita popularność

W ostatnich kilku latach firmy leasingowe zdobywają coraz większą popularność. Ilość umów leasingowych zawieranych pomiędzy wspomnianymi firmami, a klientami, którzy również prowadzą działalności gospodarcze wzrasta z każdym rokiem. Mimo prognoz mówiących o tym, że w roku bieżącym nie uda się osiągnąć tak świetnego wyniku jak w roku ubiegłym już teraz wiadomo, że rok 2015 będzie jeszcze lepszy. Po trzech kwartałach bowiem widać wzrost w stosunku do roku ubiegłego w każdym segmencie. Zawarto więcej umów na leasing na samochody osobowe, dostawcze, specjalistyczne, na maszyny i urządzenia, a także na nieruchomości. To pokazuje jasno, że leasing jest obecnie najlepszą formą finansowania środków trwałych.

Charakterystyka

Leasingowe umowy można zawrzeć na dwa rodzaje leasingu – leasing operacyjny i finansowy. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej popularny i chętniej wybierany wśród mniejszych przedsiębiorców. Jedną z najbardziej istotnych cech, która składa się na popularność jest to, że w tym przypadku firmy klientów nie muszą obawiać się jednorazowych wysokich opłat, gdyż wszystko można rozłożyć w czasie. Wybierając leasing finansowy niestety każdy klient będzie musiał zapłacić cały podatek VAT w jednej opłacie. Będzie zmuszony to zrobić już po podpisaniu umowy leasingowej. Dla niektórych może być to problematyczne, jeśli jednak firma ma duże rezerwy pieniężne to raczej nie będzie to czynnik, który zaważy na tym, że leasing finansowy zostanie odrzucony. Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że to klient jest właścicielem leasingowanego towaru w trakcie umowy, amortyzuje go i po zakończonej umowie nie płaci żadnej dodatkowej kwoty wykupu. Wykup występuje jedynie w leasingu operacyjnym i jego kwoty zwykle zawierają się w wartościach od zera procent do dwudziestu procent wartości początkowej towaru, wpisanej w umowie. Jeśli jednak klient nie będzie miał pieniędzy na opłatę lub też nie zdecyduje się jej wpłacić, to dany środek trwały na stałe wraca do firmy leasingowej. Warto nadmienić, że większość firm leasingowych wymaga, aby wpłata wykupu została opłacona przed lub z ostatnią ratą leasingową.

Formy finansowania

Leasing niskiej raty będzie idealnym rozwiązaniem właśnie dla osób, które nie są zainteresowane wykupem środka trwałego. Najbardziej spopularyzowano to rozwiązanie przy finansowaniu samochodów osobowych. W trakcie trwania umowy spłaca się około czterdziestu procent wartości początkowej środka trwałego, z wpłatą początkową wynoszącą zero procent lub 5-10 procent. Wykup oczywiście jest bardzo duży, jednak on klienta leasingowego interesował nie będzie. Zwykle takie umowy trwają 2-3 lata, a po tym czasie można podpisać nową na kolejny środek trwały. Wysoka rata to przeciwieństwo, gdyż tutaj wpłacamy większą opłatę wstępną (zwykle nawet do 30 procent), spłacamy jak najwięcej w trakcie umowy i wykupujemy przedmiot za niską kwotę albo nawet za zerową. Takie umowy zwykle trwają ok. 4-6 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *